2008.07.15. 17:52
Dalmácia története I. rész: illírek és rómaiak
Dalmácia földrajzi meghatározása nem egyszerű dolog. Ma Horvátország Velebit hegységtől délre levő tengerparti területeit és adriai szigeteit nevezzük Dalmáciának. Még esetleg szokás ide tartozónak tekinteni Montenegró délnyugati partvidékét, a kotori öblöt. Maga a tájegység földrajzilag nehezen határolható le, mert nincsenek egyértelmű határai, éppen ezért legegyszerűbb az országhatárokat tekinteni annak. Ez azonban szintén nem pontos, és csak a mostani állapotot határozza meg.
Dalmácia határai ugyanis korról korra változtak: Dalmácia sokkal inkább egy komplex földrajzi - kulturális egység volt mindig, mint egy pontos határokkal körülrajzolható régió. Amikor a meghatározó kulturális komponensek változtak, akkor Dalmácia határa is változott, és e földrajzi fogalom új értelmet nyert.
Annak ellenére, hogy a tájegység földrajzilag nehezen határolható le, mégis vannak bizonyos jellegzetességei, amelyek megkülönböztetik a szomszédos régióktól. Dalmácia központját mindig a tengerpart és a tengerparti városok alkották, függetlenül attól, hogy a tengerpart mögött hány km-rrel húzódtak a határai. Jelentősége is ebben rejlett: összekötötte a tengeri kereskedelmi útvonalakat a mögötte levő szárazfölddel. Az Adriai tenger keleti partvidéke ugyanis nem sok mindenre alkalmas, de kereskedelemre igen: a partvonal hosszú, és tagolt, sok a kikötésre alkalmas hely. A legnagyobb részén part közvetlen közelében már több száz méter magas hegyek húzódnak, a termőföld kevés, és ami van, annak a nagy része is sziklás, nem nagyon alkalmas mezőgazdálkodásra. Ez az adottság mediterrán éghajlattal párosul a partvidéken, amely már a kezdeti időszakban is arra késztette a helyi lakosságot, hogy más elfoglaltságot keressen magának, a terület eltartóképessége ugyanis erősen korlátozott volt. Dalmáciát eredetileg erdők borították, de ezeket elég hamar kiírtották: már az ókorban megindult ez a folyamat, majd a középkorra a partvidékről kiírtották szinte az összeset. Nem a föld miatt, hanem mert a térségben érdekelt tengeri hatalmaknak szükségük volt a fára, és innen könnyű volt elszállítani. Sajnálatos módon az erdőírtás után a talaj is lepusztult, és a mai napig nem tudott regenerálódni. A kopár hegyoldalakon levő legelőket csak birka és kecskelegeltetésre lehet hasznosítani.
Az illír törzsek a római hódítás előtt. Forrás: wikipedia |
Dalmácia első ismert lakói az illír törzsek voltak. A tájegység a nevét is az egyik illír törzsről, a dalmatákról (dalmatae) kapta. Az Itália szomszédságában levő terület a kr.e. 3. században került a civilizált világ érdeklődésének középpontjába, mégpedig a római - pun és római - makedón háborúk idején. Természetesen már ezt megelőzőleg is volt kapcsolata a szomszédos Hellasszal és Itáliával, a partmenti szigeteken, és a partvidék bizonyos pontjain a görögök már évszázadokkal korábban gyarmatvárosokat alapítottak. A nehezen megközelíthető hegyek között élő illírek a 3. században kiterjesztették a fennhatóságukat a térségbeli görög városállamokra, és elkezdték magukat az Adrián folyó kereskedelemből fenntartani. Több értelemben is: nem csak kereskedtek, hanem mivel országuk viszonylag szegény volt, ezért rákaptak a kalózkodásra. E tevékenységük olyan mértéket kezdett ölteni az első pun háború után, hogy Kr. e. 229-228 között Róma hadat üzent, és az itteni görög városállamokat saját protektorátusa alá vonta. Azzal viszont meg sem próbálkoztak, hogy a szárazföldön megpróbálják megverni az illíreket, mert ez korántsem tűnt egyszerű feladatnak: erre az időre ugyanis egységesültek az illír törzsek is. A harmadik század elején ugyanis Pleuratusnak sikerült egyesítenie az illír törzseket, majd fia, Agron a térség egyik vezető katonai erejévé tette az államot. Halála után özvegye, Teuta uralkodott régensként, Pinnes nevű fia nevében. A több katonai sikert is arató illírek viszont rosszul tették, hogy Rómával akasztották össze a bajszukat, bár Rómának is sok erőfeszítésébe tellett, amíg végleg uralma alá tudta hajtani a helyieket. Teuta legyőzése után a rómaiak az illírek megosztására törekedtek, és Teuta országának egy részét Fároszi (Hvari) Demetriosznak, egy dalmácia görögnek adták, de a második pun háború idején ő is aktivizálta magát, és az illírek által megkedvelt kalózkodásban látta ő is a felemelkedésének a lehetőségét. Róma ezzel sem értett egyet, és a második illír háborúban ismét megsemmisítették az illír flottát (Kr. e. 220-219). Róma ez után már nem bízta magát a véletlenre, ráadásul a térség stratégiai jelentősége is megnőtt, mert rajta keresztül szárazföldön is elérhetővé vált az ellenséges Makedónia, így megkezdték a régió meghódítását. Ez nem ment azonban túl gyorsan, csak a kr.e. 30-as években alapították meg Illíria provinciát. A római provinciaszervezést viszont rendre felkelések akasztották meg, a legnagyobb már kr. u. 9-ben tört ki, amelyet Tiberius vert le. Ez után Illíriát megszüntették, területén pedig létrehozták Pannónia és Dalmácia provinciákat. Ez az a pont, amikor Dalmácia tulajdonképpen megszületett. A provincia északi határa ekkor a Száva volt, hozzá tartozott a teljes mai Bosznia, Montenegró, sőt, észak Albánia is.
Az illír háborúk, és az adriai partvidék hatalmi viszonyai. Forrás: wikipedia |
Diocletianus |
A római időszak a régió egyik virágkora. Az utolsó lázadás leverése után megindult a lakosság romanizációja. Ez sem feltétlenül volt gyors folyamat, de mire Dalmácia is kénytelen volt a megtapasztalni a barbár veszélyt, addigra a lakosság túlnyomó többsége átvette a latin nyelvet. Egyedül az elzártabb hegyvidékeken pásztorkodással foglalkozó illírekre nem terjedt ki időben ez a romanizáló hatás, valószínűleg a provincia délkeleti részében kell keresnünk a mai albánok utódait. De nem csak a romanizáció miatt volt ez aranykor, hanem a városodás és a városiasodás miatt is, főleg a partvidéken. A mai dalmáciai városok nagy részét ekkor (vagy még korábban, a görög korban) alapították, és ekkor alakult ki a településhálózat felső szintje. Fontos szerepe volt a provinciának a kereszténység terjedésében is. Már nagyon hamar keresztény hitre tért a helyi lakosság jelentős része, annak ellenére, hogy sok esetben nyíltan üldözték őket. Diocletianus személyében a birodalom egyik legnagyobb hatású császárát is Dalmácia adta. A fejlődés ellenére azonban a provincia sosem vált igazán jelentőssé: relatíve mostoha földrajzi viszonyai miatt sosem tudta elérni a szomszédos Itália, vagy Makedónia gazdasági, kulturális jelentőségét, mindvégig ezek árnyékában maradt.
A nyugat balkáni provinciák a 4. században. Forrás: wikipedia. |
A népvándorlás korával a provincia jólétének hamar vége szakadt. Bár az is kétségtelen, hogy a partvidék mögötti nehezen megközelíthető hegyvidéki terület a hódítókat sem nagyon vonzotta, de a térség azért megsínylette a különböző barbár népek betöréseit. Eleinte a hunok elől menekülő gótok, majd a gótok felét utolérő hunok települtek Dalmácia közvetlen szomszédságába. Őket a betelepülés nem nagyon érdekelte, csak a partmenti városok, azok is zsákmány szempontból, de a szomszédos Itália, és Hellász e tekintetben vonzóbbnak bizonyult, így komolyabb pusztítást nem kellett a helyieknek elszenvedniük. Ennek ellenére Dalmácia kikerült a római fennhatóság alól. Attila halála után az Itáliát uraló Odoaker fennhatósága alá került a tartomány, majd az őt legyőző osztrogótoké lett. Csak a gótok elleni több évtizedes háború után tudta Bizánc visszaszerezni. Ekkor úgy tűnt, a megpróbáltatások véget értek a helyiek számára, de a 6. század közepén új fenyegetés jelent meg tőlük északra: az avarok és szláv szövetségeseik. Amit Dalmácia eddig megúszott, azt ez után duplán kapta meg. De erről a következő részben.
Diocletianus palotája Spalatumban (ma Split), ahogy egykor kinézett |
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Z. Karvalics László - GENIUS LOCI 2010.11.23. 09:02:57
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kommentek