2010.05.24. 18:00
Oroszország modernizációs kísérlete I.- a Krími háború
A Testőrgárdát Nagy Péter cár teremtette meg a 18. sz. elején. 1725-ben bekövetkezett halála óta az a cár(nő) uralkodott, és szinte úgy, akit és ahogy ők engedtek (Nagy Katalin szerető-kegyenc rendszerével is a Gárdát vonta be a hatalom gyakorlásába). Még a Napóleont legyőző I.Sándor sem mert fellépni ellenük, amikor jelentette neki Rosztovcev gróf 1820-ban, hogy lázonganak. Nem csoda, hogy a sorban következő öccse, Konsztantyin (akit nagyanyja, II. Katalin bizánci császárnak neveltetett) nem volt hajlandó átvenni trónját, de még elfogadni trónörökösi kinevezését sem, hiszen nagyapjukat, majd apjukat is a Gárda puccsolta és gyilkolta meg. Márpedig a művelt, realista nagyherceg tudta, mit beszél: közvetlenül a friedlandi csata előtt mondta Sándor bátyjának, hogy "ha megint megütközik Napóleonnal, akkor ennyi erővel akár meg is parancsolhatná katonáinak, hogy lőjék főbe magukat".
I. Miklós néven öccsük vállalta el végül a munkát, hiszen őt nem uralkodónak, hanem katonának nevelték: pont bátyjainál jóval szerényebb értelmi képességei miatt. Így aztán nem hogy kiemelkedő szellem nem volt, de még átlagos műveltséggel sem rendelkezett. Trónra lépése pillanatában (1825 decemberében) a Gárda - a már pont száz éve tartó szokása szerint - fellázadt. Volt itt minden terítéken a tisztek közt, egy részük köztársaságot akart (az akkori Oroszországban!), némelyek alkotmányt. Persze mindkét verzióban a Gárda vette volna közvetlenül kezébe a hatalmat, hiszen polgárság kvázi nem létezett. Mások ellenben Konsztantyint szerették volna a trónra, így aztán a leitatott legénység Konsztantyint és Konsztyituciját éltette, mert az utóbbiról azt mondták tisztjeik, hogy az előzőnek a felesége. Egyre nagyobb civil tömeg (na jó, nevezzük nevén: csőcselék) is összeverődött, és együtt készültek a Téli Palota megrohanására, ahol a cári család az udvarral együtt rettegett.
A XIX. század tágabb első felében, míg az európai társadalom és gazdaság Londontól Budapestig nagyobb-kisebb ütemben mozgásba lendült, az Orosz Birodalom a legtöbb tekintetben még a középkorban aludt, noha ez egy ideig még egyáltalán nem volt nyilvánvaló Európa túlnyomó részéhez képest.
Az orosz ipar eddig látványos eredményeket produkált. A vasfeldolgozás a XVIII. században (az Urálban kb. 170 olvasztó) még a svéddel és az angollal versenyzett, sőt egyes termékei piacvezetők is voltak: az orosz tüzérség sem véletlenül élvezett olyan reputációt. Az ipari forradalom első hulláma sem maradt hatás nélkül, az első gőzgéppel működő fonodát 1805-ben felállítják, 1843-ban pedig már 48 működik belőlük. Az első orosz gőzhajó még 1820-ban elkészül - mindössze 13 évvel később, mint Fultoné. A század közepére Moszkva körül kialakul egy kb. tízezres kereskedőréteg, akik Kelet-Európa legnagyobb textilipari központját hozzák létre. Az orosz nemesség pedig - a nyugati kereslet hatására - nemcsak a gabonatermelést igyekszik bővíteni, de a vas- és a cukorgyártást is, így 1861-ig az ipari foglalkoztatottak létszáma meghatszorozódik. A földesúri jobbágyok aránya is csökkent: 20-25 millióra, szemben a 16-19 millió állami paraszttal és családtagjaikkal A hagyományosan magas paraszti termékenység, és az átvett egészségügyi vívmányok következtében pedig a lakosság is impozánsan nőtt 1800-tól 1861-ig: kb. 50 %-kal.
A korlátlan önkényuralom (a fordítás nem pontos, ugyanis oroszul a „szamogyerzsavije” önmagát tartó hatalmat jelent) eleinte nem volt túl kemény, sokan örültek, hogy ismét rend és nyugalom lett. Miklós nem volt rosszindulatú, gonosz meg végképp nem. Egyedül a dekabristáknak nem tudott megbocsátani, igaz csak négyüket végeztette ki, de a többségüket életfogytiglani száműzetésre ítéltette. A bevezetett cenzúra sem volt elviselhetetlen, maga Puskin írta, hogy, "amit lehet Londonban, az Moszkva számára még korai".
A "Miklósi jégkorszaknak" elnevezett 7 év köszöntött be az 1848-as forradalmi hullámok után még keményebbé váló despotizmussal.
"Nekem nem okos emberekre van szükségem, hanem hűséges alattvalókra"
- mondta a cár, és ehhez is tartotta magát. Már a kezdeményezőkészséget is üldözték, legyen akár a cár nagyon intelligens második fia, aki gőzhajó-flottát próbált kiépíteni (ha már oktatásának egyik eleme volt, hogy ő legyen az orosz tengerészet vezetője). Még Uvarovnak is távoznia kellett, mert a legújabb irányzatban már liberálisnak tűnt. A sajtót, a kritikusokat sorra elnémították, pl. Turgenyev viszonylag olcsón megúszta 1 hónap elzárással, de Dosztojevszkij 4 év Szibériát kapott, miután végrehajtottak rajta egy látszatkivégzést. Vagy Csaadajavet már korábban őrültté nyilvánították, a halott Gogolt pedig jobb híján betiltották. Az államigazgatást teljesen átszőtte a korrupció, a kontraszelekció következtében színvonala nagyon mélyre süllyedt.
Csakhogy közben Európa nagy része már száguldott, még a közeli Poroszországban is reformok sorát vezették be (igaz, egyáltalán nem szakadtak meg). A Birodalomban viszont megállt az idő, a társadalmi, politikai és gazdasági szakadék egyre nőtt. Miklósnak sikerült teljesen uniformizálnia, és kaszárnyává változtatnia az országot.
A hadsereg, mely a költségvetés közel felébe került, lett az ország erejének mércéje, a korlátlan cári hatalom szimbóluma. A cári sereg ekkor a világ legnagyobbja (igaz, a kínai nagyobb létszámú, de harcértéke már jelentéktelen), és egységei a század közepén már a mandzsu Távol-keletet hódoltatják, méghozzá az első, Kelet-Ázsiában épített gőzhajóval az élen. A Habsburg Birodalmat minap félkézzel megmentő, hatalma csúcsán álló I Miklós cár pedig 1852-ben megismétli 8 éve Londonban tett ajánlatát a Török Birodalom felosztásáról: a britek megkapják Egyiptomot és Krétát, Oroszország Konstantinápolyt, a Balkánon pedig fejedelemségek alakulnak orosz és osztrák protektorátus alatt.
A Fekete-tenger Hódító Mohamed (15. sz.) óta török beltenger, ezen először Nagy Péter ütött némi rést Azov elfoglalásával, de még inkább Taganrog kikötőjének megalapításával, amely a legelső orosz tengeri flotta (1696) bázisa lett. De a tenger és majd egész partvidékének urai még bő 70 évig az oszmánok maradtak, amikor is Nagy Katalin seregei az 1768-ban kitört háborúban végleg megtörték a térségben a török dominanciát. Sőt, a Balti- tengerről lehajózó flotta az orosz haditengerészet mindmáig legnagyobb győzelmét aratta Khiosznál (v. Cseszme) és Athénnál 1770-ben, megsemmisítve az egész létező oszmán hajóhadat. Az Európát megdöbbentő diadal egyben azt is jelentette, hogy ettől kezdve a francia király (tehát Európa is) elismerte a cári címet (pontosabban annak latin verzióját). A Kücsük-Kajnardzsi béke (1774) már az orosz fölényt szentesítette. 18 évvel később Katalin (eleinte a mi II. Józsefünkkel szövetségben) újabb győzelmek után kötötte meg az Iasi-szerződést, amivel inkább csak az előző háborújának gyümölcseit gyűjtötte be, és orosz kézre került a Fekete-tenger egész partvidéke Moldvától keletre, közte a Kajnardzsi után még csak semleges státuszt kapott Krími Tatár Kánság.
A "Görög Tervet" még az első török háborújuk után dolgozta ki Katalin és Patyomkin. Az elképzelés - amint azt II. Józsefnek is megírta a cárnő - a törökök Európából való kiszorítását célozta, azzal, hogy annak romjain görög császárságot hoznának létre, élén egy Romanovval. Ezért kapta másodszülött unokája a Konsztantyin nevet. Az osztrákokat a Balkánon, a briteket a görög szigetvilágban, a franciákat pedig Egyiptomban kárpótolnák.
A török győzelmek utáni peloponnészoszi népirtás, és az európai közvélemény nyomása miatt a britek és a gallok hadat üzentek a Portának, amiből a nemrég trónra lépett I. Miklós sem maradhatott ki. 1827-ben a közös flottájuk Navarinónál megsemmisítette a török-egyiptomi hajóhadat, egy évre rá pedig Diebits tábornok orosz csapatai már Konstantinápoly alatt jártak. Az 1830-as londoni konferencia többek között létrehozta a Görög Királyságot, valamint Oroszország területekhez jutott Moldvában, Abháziában és a Kaukázusban.
Oroszország a 19. században. Kattra nagy lesz. |
Ugyanakkor az Azovi-tengeren keresztül a Taganrog és Rosztov elleni támadások kudarcot vallanak (a kozákok a "HMS Jasper" brit hadihajót el is foglalják és felrobbantják), és a Kaukázusban is orosz sikerek születnek a muszlim hegyi népek által támogatott török csapatok ellen. Itt a kurekderei győztes csata után a Guyon Richárd által is védett Karsz várát az a Nyikoláj Muravjov foglalja el, akinek (mint Kelet-Szibéria kormányzójának) döntő része volt az egy évvel korábban a Kamcsatkán partra szállni igyekvő szövetségesek legyőzésében is.
A Balti-tengert egy nagyon erős brit-francia hajóraj vette blokád alá, és mivel a jóval gyengébb orosz flotta a nagy tengeri erődök védelmében maradt, a szövetségesek pedig azokat nem merték megtámadni, a harc javarészt a cár mögött felsorakozó finnek kikötőinek és erődjeinek bombázásában merült ki. Az äland-szigeteki modern erődöt sikerült elfoglalni (300 finn esett fogságba kemény harcok után), de több más kikötőnél is visszaverték őket, a Helsinki melletti Sveaborg bejáratát egy hajó, a "Rosszija" védte meg a sokszoros túlerő ellen.
Ugyanakkor az uralkodó számára borzasztóan megalázó volt, hogy szinte palotája erkélyéről figyelhette, nem kísérel-e meg éppen egy partraszállást az ellenség. Északabbra az angolok támadták Kola és (sikertelenül) Arhangelszk kikötőjét is.
Az oroszok harcban mindenütt állták a sarat. A krími csatát, és ezzel az egész háborút végül a logisztika döntötte el.
A Medve alulmaradt, ami azért volt különösen csúfos, mert saját területén küzdött, noha abba még Napóleon foga is beletörött nem is olyan régen (az idősebb tisztek általában az ő háborúinak veteránjai is voltak, mint pl. a brit főparancsnok). A Mackót nemcsak egyetlen meleg tengeréről szorították ki, de az államcsőd árnyékában még a papírpénz ezüstre váltását is fel kellett függesszék. Miklós cár belehalt a szégyenbe, utóda II. Sándor pedig megalázó feltételekkel volt kénytelen békét kötni Párizsban 1857-ben. Hol volt a gond?
Bezzeg a nyugatabbra fekvő országoknak lenne pénze, sőt még iparcikkekre sincs szükség, mert az iparosodó országok robbanásszerűen növekvő népessége kifejezetten ugrana az orosz gabonára. Ráadásul a világ ekkori "műhelye", Anglia nem csak annak ezüstjének "fekete lyuka" is egyben, hanem még a saját agráriumát is bontja lefelé.
Következésképp a feladat egyszerű: a megtermelt gabonafelesleget el kell juttatni pl. Rosztovba vagy valamelyik balti kikötőbe, majd felrakni egy jó eséllyel görög vagy brit hajóra, aztán a bevételből modern gépeket venni. És itt a baj: se felesleg, se szállítási lehetőség.
20 komment
Címkék: orosz háború miklós fekete tenger szevasztopol konstantinápoly krími dekabristák sándor cár török birodalom dardanellák
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
BISMARCK 2010.05.25. 12:49:16
Érdekességként még meg lehetne említeni a vasút használatát az utánpótlásban.
Minorkavidor 2010.05.25. 14:59:14
Félkézzel? Inkább csak 2 ujjal, a 192 ezer fős sereg csak ötöde sem volt az egymilliós cári hadseregnek. A 65 ezer fős tartalékkal ment föl negyedmillió főlé, de azok bevetésére nem került sor.A szövetségesek győzelmének a haditechnikai fölényen kívül, még van politikai-hadászati oka is. Mégpedig az, hogy Napóleonnal és Hitlerrel szemben nem nyomultak be Oroszország belsejébe, csak a peremterületeken tevékenykedtek és korlátozott katonai-politikai célplat tűztek ki maguk elé. Ezen azt értem, hogy nem akarták az országot, meghódítani, társadalmi-gazdasági rendszerét megváltoztatni, népét kiirtani. Csak az általuk túlzottnak tartott befolyását megnyírbálni.
Syolos 2010.05.25. 15:22:29
maotai 2010.05.25. 18:29:48
Ormos Mária - Majoros : Európa a nemzetközi küzdőtéren, 2003.
113. oldal.
Viszont az íméled miatt utána néztem a neten a külföldi források közt, és biza könnyen lehet, h tévedés.
hami · http://toriblog.blog.hu 2010.05.26. 01:20:30
BISMARCK 2010.05.26. 09:03:23
Én az huzagolt ágyúra az első említést az amerikai polgárháborúból találtam. Mármint, hogy ott alkalmaztál először.
Meg fogom kérdezni Majorost, hogy hol találta ezt az infót.
sierrahun 2010.05.26. 10:41:00
-- De főleg amiatt, mert a szultán felkérésére Mohamed Ali is beavatkozott és 1827-re gyakorlatilag leverte a görög lázadást. Ez volt az, ami nem tetszett a nagyhatalmaknak, mármint hogy egy erős és fejlődőképes, egyiptomi központú birodalom veheti át az oszmán birodalom helyét, amolyan jogutódként.
"Csakhogy az angol áruk és tőke ettől kezdve elözönlötte a Török Birodalmat, így hamarosan ők vették át az orosz befolyást."
-- A britek megmondták a szultánnak, hogyan intézheti el Mohamed Alit: a vámtarifákat a padlóra csökkentette, a beözönlő angol árudömping pedig megölte a virágzó mameluk kézművesipart. A többit már elintézte az angol flotta ágyúzása. Ali bukásával aztán egyszersmind megszűnt az ok, amiért a szultánnak a cár védelmét kellett keresnie.
"Ausztria viszont csúfosan elárulja jótevőjét, mert még semlegességet sem hajlandó deklarálni (csak fegyvereset), ezért az orosz csapatokat jobb híján kivonják Havasalföldről és Moldvából."
-- Nem elárulta, hanem konfliktus támadt köztük. Oroszország gyakorlatilag háborúval fenyegette meg Ausztriát 1850-ben, amikor a német parlamentből Poroszországot ki akarták záratni, s ezzel a német egyesítést döntésre vinni. Oroszország gyakorlatilag hűbérúrként viselkedett Ausztriával szemben, aztán csodálkozott, hogy az miért nem hálás továbbra is.
sierrahun 2010.05.26. 10:43:31
Lucius Flavius Arrianus 2010.05.26. 11:16:30
Hajrá777 2010.05.26. 13:08:33
A Victória keresztet mint a Brit Nemzetközösség legnagyobb kitüntetését gondolom mindenki ismeri. Ez egy csillag alakú BRONZ kitüntetés. Az érdekessége és kapcsolódása a cikkhez hogy ezen kitüntetések medál részét a Krími háborúban az oroszoktól zsákmányolt ágyúkból verték és verik ma is. Már nem sok "alapanyag" maradt állítólag cca 40-60 medálra kitüntetésre elég.
BISMARCK 2010.05.26. 14:00:20
Ez is igaz, de valószínűleg nagyobb volt annak a súlya, hogy Ausztria gatyáig eladósodott Anglia felé ill. a továbbiakban is rászorult az angol kölcsönre.
Cs 2010.05.26. 17:08:30
maotai 2010.05.26. 18:59:21
köszönet - már sokadszor (Te tudod, milyen béna vagyok számtechileg)
maotai 2010.05.26. 19:03:59
Köszi, persze igazad van,
de egyrészt kénytelen vagyok tömöríteni (ami ugye törvényszerűen rontja a pontosságot), másfelől az uccsó bekezdésedet illetően az orosz külpolitika motivációi szempontjából próbálom tálalni a dolgot.
maotai 2010.05.26. 21:38:22
Úgy tűnik a szokásos történetírási szitu :
1. a szerző figyelmetlen,
2. az ördög a részletekben rejlik.
Viharkabát 2010.05.28. 20:57:18
bryan 2010.05.30. 20:15:27
Ezt nem Bonaparte, hanem Machiavelli tanította, tényleg nem lehetett valami hatalmas műveltségű a cár atyuska. :)
maotai 2010.05.31. 22:12:40
Az orosz elit nagyrészt franciául beszélt, nemcsak, mert XIV. Lajos óta frankofón volt, de azért is, mert az egész akkori Európában a francia váltotta fel a latint. Európa azért fogadta el a cári címet (de 1előre csak latinul), mert a Cseszmei csata után elismerte azt Franciaország
Ráadásul Napóleonnak eszméletlen kultusza alakult ki Oroszhonban.
Amúgy, ha a mai politikusok átlag műveltségének és felkészültségének relatív szintjét hasonlítanánk akár még I. Miklóséhoz is, hát nem biztos, hogy ő jönne rosszul belőle :((
kommentek