2008.10.30. 18:00
Pár mondat a Pragmatica Sanctio-ról, mielőtt ...
Móra Ferenc: Tápéi furfangosok (részlet)
"A pragmatica sanctio-ról is volt egy szép olvasmányunk, mert az is beletartozik az inasi közismeretbe. Alighanem valami akadémikusból lehetett kinyírva, mert egy csöppet értelmetlen volt. (De csak éppen annyira, amennyire a tudomány komolysága megkívánja.) Megpróbáltam a nevezetes és költséges törvényt a gyerekeimnek elmagyarázni a maguk nyelvén. Aki nem aludt, vagy legyet nem fogdosott, az hallgatta is türelmesen."
A XVII. század végén a Habsburgok Duna-menti tartományaiban az öröklés rendjét érintően hasonló volt a helyzet, mint Angliában, - persze más okok miatt, de - célszerű volt azt újraszabályozni. A spanyol örökösödési háború (1701-1714) megindulásával I. Lipót azért döntött így, nehogy az angolokéhoz, netán a spanyol Habsburgokhoz hasonló helyzetbe kerülhessenek.
I. Lipót - még fiatalon | I. Lipót - már nem annyira fiatalon |
A Habsburgok tisztában voltak belterjességükkel (Lipót első két felesége a spanyol Habsburgok családjába tartozott, az első éppen az a csöppni szőke tünemény, aki Velazquez Las Meninas-án mosolyok ránk ötévesen), nem kívántak az utolsó spanyol Habsburg, a beteges és így terméketlen II. Károly sorsában osztozni. Lipótnak ráadásul 1664-től már nem volt már élő öccse, s hiába kímélték magukat, a himlő viszont nem kímélte a királyi családokat (sem). Bátyja IV. Ferdinánd, s fia József is himlőben halt meg.
Velazquez : Las meninas (1656) |
1703-ban tehát I. Lipót újraszabályozta a fenti 1621-es II. Ferdinánd-féle öröklési rendet - 'merthogy' egymás után 3 Pragmatica Sanctio létezett Habsburgéknál (könnyű lesz megjegyezni: 1703, 1713, 1723). Eszerint 1703. szeptember 12-én egyezség köttetett a két fiú között, hogy az 1621-es elvek szerint az egy tagban örökíteni rendelt dunai tartományokat (úgy-e ismerős, ahogy visszaköszön majd 1722-ben - indivisibiliter ac inseparabiliter) az idősebb, József örökli, míg a megszerezni tervezett spanyol területeket Károly. Ezzel a pactum mutuae successionis szerződésével egyben biztosította (volna) a kölcsönös öröklést. Mivel 1711. áprilisában, 3 héttel a szatmári béke megkötése előtt I. József himlőben meghalt, egy szem örökös maradt "talpon a vidéken". VI. (magyar királyként III.) Károly, 5 éve házas, de még nem tudott gyermeket felmutatni. Később ugyan 4 gyermeke születik, Lipót (1716, még az évben meghal), Mária Terézia (1717-), Mária Anna (1718-1744) és Mária Amália (1724-1730). De a Habsburgok 1713-ban, a spanyol örökösödési háborút lezáró Utrechti béke körvonalazódásával (melyet Károly akkor nem, csak egy év múlva Rastattban fogadott el) szükségét érezték magukat bebiztosítani, egy más(od)ik kudarc megelőzésére.
VI. Károly német-római császár (1685-1740), magyar királyként III. Károly |
Károlyt tehát 1711-ben bátyja halála után - annak 'rendje és módja szerint' - német-római császárrá választották, a magyarokkal a szatmári béke is már megvalósulási szakaszba lépett, s a spanyol örökösödési háborúnak is lényegében véget vetett József halála. Károly egyedüli örökösként való 'maradása' az európai hatalmi egyensúly kialakításában érdekelt szövetségesek érdekei ellen volt, így hiába győztek katonai értelemben, a megegyezés mégis akként rajzolódott ki, hogy egyensúly, egyensúly, egyensúly. Azaz, nagyon rosszkor halt meg József. (A fülünkbe csengenek még Montecuccoli szavai, hogy mi is kell a háborúhoz - ha mondta egyáltalán -, most tessék itt, van, mi kell a jó békéhez: egyensúly, egyensúly, egyensúly.) Tessék, az egyensúly megvan, csak legyen ki egyensúlyozzon. Az öröklés foglalkoztatta tehát ekkor már a bécsi udvar 'politikacsinálóit', s vezette fel - jó szokás szerint, körmönfontan - a témát. Eszerint a Károlyt, mint magyar királyt beiktató pozsonyi diétára készülő horvátok (enni azért szándékoztak) 1712 márciusában tartomány-gyűlést tartottak, melyen "igen aggódtak" s "a felség iránti hűségből és gyöngédségből azon tanácskoztak, mi történjék, ha, a mire gondolni is igen fájdalmas, kihalna férfi ágban az uralkodó család" (Tessék, a horvát kártya egy korai kijátszása, "Az nem tartja vissza őket, hogy ők az országnak csak részei. Nem az országnak, hanem a királynak vetették ők magokat alá és meg is maradnak együtt, mig osztrák lesz a király" - részletes leírás a Szilágyi-féle Magyar Nemzet történetében)
A magyarok rögtön azt gondolták, amit gondoltak, s ellenálltak a női ágon való örökösödés ügyének. A Habsburgok hiába kezdeményeztek tárgyalásokat a magyar rendekkel, nem jutottak vele messzire (régi jó szokásunk az alkukészség). Jól látszik ez az 1715. évi országgyűlés beiktatási cikkelyében, azaz a II. (2) tcz. 8. §-ában. , ahol még szó sincs semmi ilyesmiről. Mert "fiágunk magvaszakadása esetében (mitől Isten minél tovább őrizzen) a karoknak és rendeknek királyválasztási s koronázási joga előbbi erejébe s állapotába tér vissza s Magyarország és emlitett részei számára, ennek régi szokása szerint, érintetlenül fennmarad", s külön, ismételve a III (3.) tcz-ben Aztán nem is volt országgyűlés 8 évig, az 1722/23-ason aztán ismét napirendre került, megfelelően előkészítve.
Közben Károly 1713. április 19-én kihírdette, pontosabban közjegyző előtt kijelentve okiratba foglaltatta az öröklés új rendjét (az 1703-as megállapodást, a 'keresztbe öröklésről' a két ág között, mely addig titkos szerződésnek minősült, s csak a beavatottak ismertek, épp a háború miatt). S melyet saját gyermekei érdekében még el kellett fogadtatni az egyes tartományokkal és országokkal.
1716-ban ugyanis megszületett első gyermeke (az esküvő 1708-ban volt), majd sorban még két lány (1717,1718), s majd később még 1724-ben egy. Az örökös tartományokkal nem is volt gond. Az 1720 január 19-én indított 'road-show' során 1719. április 19-én az alsó-ausztriai rendek, április 22-én a felső ausztriai rendek fogadták el (ők is életüket és vérüket!). Karinthia június 4-én., Krajna, Stájerország, június 19-én, a csehek október 12-én, majd a morvák, Szilézia, Görz, Trieszt, Fiume, Elő-Ausztria. Némi ellenállást csak a tiroliak tanúsítottak. A magyar rendek előtt a successio ügye 1721 júliusától volt napirenden, s jó érzékkel úgy gondolták, szerencsésebb, ha az erdélyi rendekkel fogadtatják el előbb, mert úgy tűnt hajlandóak azt könnyebben elfogadni, s ezzel nyomást gyakorolnak a magyar rendekre. A szebeni országgyűlés aztán 1722 áprilisában el is fogadta, persze mindenki 'odatette' magát(Wesselényi, Haller, Kemény, Kászonyi, a főispánok, követek, mind). A terv magyarországi megvalósítását szintén a 'Szilágyiból' idézzük:
"... az előkészítés művét itt Pálffy Miklós nádor vállalta magára. Levelezése itélőmesterével, Ikladi Szluha Ferenczczel, tán legbecsesebb emléke a magyar politikai körök akkori gondolkodásának.
A nádor 1722 február 21-ikén kérdezi az öreg kurucztól, ki tényleg betöltötte azt a szerepet, melyet az udvari körök a beteges personalisnak szántak: mit kérhetnek a királytól a successio elfogadása fejében? Szluha kitérőleg válaszol. Ő felségének még születhetik fia és nem tudja, mit kérhetne a nemzet azon felajánlással felérőt. De Pálffy nem enged; február 25-ikén újra felszólítja Szluhát, értekezzék e tárgyban a Pozsonyban az adórepartitio ügyében együtt levő országos bizottság tagjaival. Erre az a válasz, hogy ily fontos dologról senki sem mer, mint privatus ember, véleményt mondani. Ellenben mindenki előhozza az ország sérelmeit: az ország részeinek vissza nem kapcsolását; a nagy adót, a katonai ellátás terhét; a magyarok mellőzését a magas állások betöltésénél és a hadseregben. A maga részéről szintúgy gondolkodik. Nagyon aggódik, mert nem lehet tudni, ki lesz a férje a királyleánynak és milyen indulattal lesz ő Magyarországhoz. Azonkivűl Németországnak is van beleszólása a dologba. Mert az örökös tartományok, melyekből fideicommissumot és majoratust akarnak alakítani, a német birodalomhoz tartoznak és attól függ, megerősíti-e az ezen intézkedést. Ha nem teszi, úgyis hiába határoz a haza. De az is aggasztja, hogy Magyarország a pragmatica sanctio által szorosabb viszonyba léphetne Ausztriával, tehát Németország egy részével. „Sem a politika, sem a magyar szent korona méltósága meg nem engedik, hogy a nagyobb legyen a kisebbnek járuléka és a királyság egy herczegség alá vettessék.” Legjobb tehát, ha elhalasztják az egészet és Magyarországnak meghagyják választói jogát. Elhalasztásról azonban hallani sem akart a nádor. Az udvar a mostani országgyűlésen mindenesetre előhozza a pragmatica sanctio ügyét. Arról van tehát szó: megmaradjon-e a dynastia, vagy mást ültessenek a trónra. Arra csak nem lehet gondolni, hogy muszkát vagy más potentiát válaszszunk! Ilyen értelemben szóljon a rendekkel és tudakolja meg tőlük az elfogadás feltételeit."
A gondos, már a vármegyei közéletben megindított előkészítést követően - mert hát úgy-e nem mindegy ki lesz a király-ember a Magyar Korona alatt - az 1723. évi II.(2.) tcz. 7. §-ban kiterjesztette az utódlást "Magyarország királyainak ágyékából leszármazókra, és ezeknek törvényes, római katholikus, mind két nemü ausztriai főherczeg utódaira".
Megszavazták, közfelkiáltással, egyhangúlag. 1722. június 30-án. Ezt a hírt vitte fényes küldöttség Bécsbe (július 3), majd csak ezek után (július 7.) 'méltóztatott' a király a diétra indulni, Pozsonyba. A törvényalkotás, a megállapodások becikkelyezése ezután következett, ezért is nyúlt a következő évbe át az országgyűlés. Közel egy éves folyamatként, mert nem (volt) mindegy a 'megfogalmazás'.
Az 1722/23. évi törvények első és utolsó lapja (eredeti a magyar Országos Levéltárban) Forrás |
ide vonatkozó részlet a Szilágyi-féle Magyar Nemzet történetéből:
"Ez a belső összeköttetés a női örökösödés elfogadása, vagyis a Habsburgház örökös uralma és a magyar rendek jogainak szintén örökös biztositása között, teszi az 1722 23: I, II., III. törvény-czikkek igazi lényegét. Ezt az összeköttetést pedig nem mostanában magyarázták beléjük a magyar közjog művelői. Még a törvény megerősitése előtt megjegyzi az udvarnak egy névtelen tanácsosa, hogy a nemzeti kiváltságok megerősitésének összefűzése az örökösödéssel veszedelmes. Úgy tűnik fel a dolog, mintha nem is szabad és önkéntes felajánlás volna, hanem contractus. Még nevezetesebb e szempontból az Erdődy család egy akkori emlékirata. Megemlitettük, hogy e család ellenezte az országgyűlésen a kerületi táblák felállitását, noha ezt a király nyilván óhajtotta. Egy védő-iratban kifejtik, hogy ezt csak hűségből és hazaszeretetből tették. Ők a női örökösödést teljes erejükkel pártolták, és attól tartanak, hogy az újitás által megromlik a successio alapja, úgy hogy az utókor majd kétségbe vonhatja az egészet. A II. t.-czikkben ugyanis hivatkozás történik az 1715: III. t.-czikkre, mely azt irja elő, hogy Magyarországot nem lehet kormányozni más országok módjára. Pedig a kerületi táblákra világosan az örökös tartományok szolgáltatták a mintát. Isten mentsen attól, hogy valaha azt mondhassa valaki, hogy a Felség a III. t.-cz. megdöntésével megdöntötte a II. t.-czikket, vagyis a női successiót is. Ez a szempont megmagyarázza, hogy a király nem akarta alaptörvény erejével felruházni az összes nemesi kiváltságokat, mint a rendek óhajtották, mert ez útját szegte volna az üdvös reformoknak.
Szembetűnő még, hogy a törvény szövegének minden látszólagos alázatossága mellett mennyire fenntartja Magyarország önállását. Magyarország maga rendelkezik az örökösödés ügyében. Formailag abban áll ez a külön rendelkezése, hogy a pragmatica sanctiónak még nevét is kerüli, és hogy büszke következetességgel, alakilag semmiben sem különbözik egyéb törvényeinktől; tartalmilag abban, hogy a szabad választás elvét, mint ősi és helyes elvet, a jövő eshetőségére fentartja. Erről természetesen az örökös tartományokban nem lehetett szó.
Bár ez a törvény mondja ki először, hogy Magyarországnak, mig Habsburg él, mindig az lesz a királya, ki ura lesz az oszthatatlan örökös tartományoknak, egyéb közösséget, mint a dynastiának és az uralkodónak azonosságát, még sem ismer el. Az örökös tartományokkal való „kölcsönös egyetértés és unio”, melyet a bevezetés emlit, betű szerint nem vonatkozhatik másra, és csak természetes következés gyanánt érthető belőle a kölcsönös fegyveres megoltalmazás szüksége. Ezt pedig, az akkori viszonyok közt, első sorban magának Magyarországnak érdeke követelte. Ezért fontos annak kijelentése, hogy a magyar korona országai külön véve ép oly oszthatatlanok és elválaszthatatlanok, mint az örökös tartományok."
Mindezt a kifejezetten modern, a kor szellemi irányzatait és közgazdasági tapasztalatait magába foglaló, átfogó közigazgatási- és adóreform előtt, annak előfeltételeként.
Ez lett később alapja az elkövetkező évszázadok együttélésének, egész 1848-ig, ill. alapja majd a kiegyezésnek is (s ami erre épült).
Nemzetközi visszhangja
A magyar történelemben Pragmatica Sanctioként ismert törvényt aztán európai uralkodók körében nem igazán volt népszerű. A száli törvényekre hivatkozva utasították el azt (persze nem önmagában nem kívánták Mária Teréziát Bécsben trónon látni, hanem a Német-Római császári szerepben kívántak mást látni.) A Lex Salica, a tengermelléki frankok törvénykönyveként ismert jogforrásnak - melyet minden valószínűség szerint az V. században rögzítettek írásban - a LIX. az allodiumokról szóló része, annak is az 5.§.-a az irányadó.
A Pragmatica Sanctio kifejezés nem egy konkrét törvényt jelent, hanem tkp. nagy jelentőségű államügyek végleges lezárásának tekintett kodifikálása. Így hasonlóképpen hívtak nem csak a Habsburg-családban, vagy a Német-római birodalomban, hanem pl. francia királyok által kibocsátott edictumokat is.
A leányági örökösödés elfogadtatását célozta Mária Terézia férjének a kiválasztása, s ilyen értelemben - mondhatjuk - Mária Teréziának mozgalmas gyerekkora volt.
az ifjú Mária Terézia (1711-1780) |
Már a születését nagyon várták (mikor félévesen meghalt a bátyja, az egyetlen fia Károlynak, már tudták, hogy 'érkezni' fog). Ötévesen az első 'kiszemeltje' Lotharingiai Károly (A2-B2) legidősebb (élő) unokája, Lipót Kelemen Károly volt - későbbi férjének Lotharingiai Ferencnek a bátyja. Apropó Lipót. Igen azért lett Lipót, mert I. Lipót sógora volt Lotharingiai Károlynak, így a férjjelölt (s a majdani férj is) Mária Terézia másodunokatestvére volt (ami azér' elég közeli rokonság). Érdekesség, hogy a kulcsszemély, Lipót huga, Eleonóra Mária Jozefa első férje az a Wisniowiecki Mihály lengyel király volt, aki 3 évi házasság után 33 évesen meghalt - így nem a lengyel királyok ősanyja, hanem új házassága révén, ill. annak visszacsatlakozásával Bécsbe a Habsburg-Lotharingiai uralkodók ősanyja lett.
Pestiesen szólva: Mecsoda különbség !, ha Lengyelország felosztását, a felosztót és a felosztottat nézzük.
Lotharingiai Ferenc (1708-1765) |
A kinézett vőlegény egy év múlva 16 évesen meghalt, így öccse Ferenc (István) volt az, aki 15 évesen vőlegénnyé avandzsált, s jött el Bécsbe, hogy 1723-tól az 1736-os esküvőig a leendő apósa vendégszeretetét élvezze. Az esküvő napján Ferenc 28, Mária Terézia 19 éves. A két ház frígyét be kívánták biztosítani, Ferenc öccse nyolc év múlva, Már Mária Terézia idején 1744-ben nőül vette Mária Terézia hugát, Mária Annát. Amilyen jól indult, olyan rosszul végződött az az év. Január 7-én esküvő, október 6-án kislánynak ad életet, aki még aznap meghalt, s Mária Anna is még decemberben gyermekágyi láz következményeként (a herceg már nem is nősült meg újra).
A leányági örökösödés elfogadtatása a nagyhatalmakkal már nem ment ilyen simán. Az említett rastatti békében (1714) ugyan Franciaország elfogadta az osztrák öröklés szabályait, hosszas diplomáciai munkának köszönhetően 1718-ban Nagy-Britannia, Hollandia és Szardínia, 1725-től pedig Spanyolország, 1732-től az oroszok és a dánok. A németek közül elfogadták a poroszok (úgy , is, mint brandenburgi választó), de hevesen ellenezték a bajorok és a szászok. Ők azok, akik viszont éppen ünnepélyes esküvel mondtak le feleségeik örökösödésből származó minden jogáról, mivel épp ők voltak I. József lánygyermekeinek férjeik. Azaz míg az 1703-as családi 'megállapodás' József és Károly között egymás halála után a másik utódainak örökségét mondta ki, fiúörökös hiányában az 1713-as szabályozás előbb az akkori uralkodó Károly leányági örököseit veszi, s csak azután József, az elhúnyt báty leányági örököseit. A szász választó II. Frigyes Ágost 1719 augusztusában, a bajor (VII.) Károly Albert pedig 1722 októberében vette el József lányát, tehát mindketten az 1713-as közokiratba foglalás után (a bajor pedig kifejezetten az 'örökös tartományok' elfogadásai után. Mégis mindketten József előjogára apelláltak, s kívántak érvényt szerezni majdan Mária Terézia trónra kerülését követően, az ösztrák örökösödési háború kirobbantásával.
VI. Károly egészsége felörlődött az elfogadtatásért folyt küzdelemben, 1740. október 20-án úgy halt meg a Habsburg-ház utólső férfi-sarja, hogy fiúunokáját egyet sem ismerte, pedig lesz neki majd 5 (s az 1741 márciusi születésű II. József már 'útban volt').
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Vérnűsző Barom 2008.11.05. 05:36:53
lécci 2008.12.11. 12:33:14
index.hu/politika/bulvar/dmnd402/
[nézzük meg utoljára, mert utána már csak az infantáról készült festményeken láthatjuk :(]
kommentek