2010.05.27. 18:00
Oroszország modernizációs kísérlete II.- a cári reformer és a muzsik
Az orosz vezetőréteg (benne az arisztokrácia) is észrevette, hogy nyugati kollégáik egyre jobban gazdagodnak a technika vívmányainak felhasználása révén, és azt is, hogy az iparosodó Nyugat egyben gyorsan bővülő piacot is jelenthet számukra. A vékonyka polgárság (a max. egymilliós hivatalnok- és kereskedőréteg) ill. az Európa élvonalába tartozó értelmiség amúgy is tisztában volt az ország fokozódó elmaradottságával - szemben pl. Kínával vagy Japánnal -, a krími vereség pedig sokaknál nacionalista indítékból csapta ki a biztosítékot. Viszont akárhonnan vizslatták a problémát, végül mindig a jobbágyság intézményénél lyukadtak ki, ami egyáltalán nem volt meglepő számukra. Már I. Sándor cár is fontolgatta a rabszolgaság (mert a 19. századi orosz földesúri jobbágyság az volt) felszámolását, de végül más irányba, az állam modernizációja felé indult el. Kísérletképpen a Finn Nagyhercegség és a Lengyel Királyság kapott alkotmányt és teljes önkormányzatot, de az anyaországban a fokozódó instabilitás miatt nem kezdett reformokba. Európa ügyei kötötték le, és a trónöröklés problémája, ugyanis át akarta adni a trónt kreatívabb öccsének, Konsztantyinnak, aki nem vállalta a Gárda miatt. A parasztság helyzete érintetlen maradt, és a szaporodó lázadások miatt egyre inkább egy puskaporos hordóra hasonlított.
A felelősséget az új cár vállalja magára azzal, hogy nem csinál tabula rasa-t (azaz nem kent mindent az elődjére), hanem a hatalom stabilitása érdekében elhíresztelteti, hogy Miklós végakarata a jobbágyok felszabadítása volt, sőt azt sem hozzák nyilvánosságra, hogy az ország minden téren katasztrófális állapotban van. Ráadásul, a háború folytatása is egyre kilátástalanabb. Az éppen Szevasztopolt védő Lev Tolsztoj írja:
A cári család lett a reformok motorja, noha korábban őket is vasmarokkal fogta Miklós. De mivel nem volt ostoba, el akarta kerülni azt, ami vele történt, ezért minden fiának olyan oktatást biztosított, hogy az képes legyen uralkodni, ha "netán az idősebb elkövetné a csínyt, hogy idő előtt meghal". Oroszország legkiválóbb elméi közül válogatták össze a tanárokat, és egyáltalán nem a miklósi eszmerendszernek megfelelően. Pl. a trónörökös, Sándor fő nevelője a művelt szentimentális költő, Zsukovszkij, az orosz romantika atyja lett, vagy a jogtudományt Szperanszkij gróf, I. Sándor híres jobbkeze, a jobbágyfelszabadítás híve oktatta, akit a dekabristák miniszterelnöknek szerettek volna. A birodalom teljes átalakításának legbefolyásosabb hívei pedig Sándor hessen-darmstatti felesége (Marija Alexandrovna), idősebb öccse, a kiváló elme (Konsztanytyin nagyherceg) és fiatalabb öccsének württenbergi felesége (Jelena Pavlova hercegnő) lett. Utóbbi Oroszhon egyik legintelligensebb asszonya volt, egyedül ő szállhatott vitába Miklóssal az országban.
"Ha én arról győződöm meg, hogy az uralkodó másképp ítéli meg a dolgot, mint én, akkor kötelességemnek érzem azonnal elállni a meggyőződésemtől, és épp ellenkezőképpen cselekedni."
- jegyezte fel Panyin szavait Konsztantyin nagyherceg. Azért, amint várható volt, a legfelső (és legkonzervatívabb) fórumon, az Államtanácsnál csak megpróbálták megint ellehetetleníteni a reformot. Annak 1861. január 28-ai ülésén II. Sándor egy olyan beszédet mondott, melyben apjáéhoz hasonló stílusban Oroszország érdekeire hivatkozva burkoltan megfenyegette a protestálókat. Ez végleg eldöntötte a kérdést.
"A mai nappal kezdve új történelem, új korszak kezdődött"
A cári rendelet ugyan kimondta, hogy a felszabadult paraszt legalább akkora saját tulajdonú telekhez kell jusson, ami az ő és családja megélhetését biztosítja, de ezt az érdekeltek általában sikeresen szabotálták, sőt még az eredetileg jobbágyi földeknek maradt kb. 20 %-a a volt földesuraknál. A valós arány még rosszabb volt, mert ez a gyengébb területeken 10 %, a feketeföld-övezetben pedig 25 % fölött volt. Ráadásul a megváltás ellenértékét is elég magasan állapították meg, amit vagy "robottal" vagy készpénzzel rendezhetett. Az utóbbit a paraszt az államnak fizette, mint a földesúrnak adott kincstári kötvények ellenértékét. A parasztbirtokok átlagos nagysága a feketeföld-övezetben 3-4,5 gyeszjatyinára (1 gyesz.=1,1 hektár) csökkent, másutt 3,5-8, a sztyeppvidéken pedig kb. 12 gyesz. lett, a földműves lakosság kb. 15-20 %-a pedig kvázi föld nélkül maradt (ugyanekkor a francia parasztnak átlagosan csak 3,5 hektárja van, Poroszországban pedig a felének földje sincs).
Az orosz mezőgazdasági föld kb. fele, úgy 93 millió gyeszjatyina maradt földesúri birtokban, de ez 1877-re 73 millióra (az összes akkori föld bő harmadára) csökent. Ekkor készült az első részletes országos statisztika, majd 1887-ben és 1905-ben. A földnélküli muzsikok aránya 15-20 % körül stabilizálódott.
Látszik, hogy noha Lenin (aki sokat tett a témakör feltárása érdekében) a porosz mintájú átalakulásba sorolta az oroszt, tévedett (mondjuk neki töredék információja volt csak hozzánk képest), hiszen Poroszországot a század végén a nagybirtok abszolút túlsúlya, és a parasztság felének földnélkülisége jellemezte. Szerinte a parasztság túl kevés földet kapott, Gerschenkron harvardi gazdaságtörténész (az ipari forradalom egyik fő szaktekintélye) szerint a modernizáció szempontjából túl sokat. Hadd próbáljam meg kicsit összeurópai képbe helyezni a dolgot.
Európa perifériáján (a mediterrán és a keleti térségben) azonban csak Porosz- és Magyarországon, félig pedig Észak-Itáliában volt képes megoldani feladatát a mezőgazdaság - nem meglepő módon a nagybirtok túlsúlya mellett. Ezekben a régiókban, Portugáliától a Balkánon át Oroszországig a birtokszerkezetek a föld minőségétől függtek, tehát jó föld - nagy birtok, rosszabb föld - kicsi birtok. A feketeföld-övezet ebben a kontextusban általában, a Pó-völgyének, a Román-síkságnak, az Ibériai-félsziget déli részének, a termékeny görög részeknek felel meg (az utóbbi kettőnél persze nem gabonáról van elsősorban szó). Ha már Románia, nos ott 1864 a jobbágyfelszabadítás éve (a krími győztesek utasítására), és a földesurak kezében annak átfogóbb jellege ellenére is szintén a földek fele marad, amivel az ország a Periféria (Oroszország utáni) 2. legnagyobb gabonaexpotőrévé válik.
De más miatt sem. Az ettől kezdve megjelenő és szaporodő szocialista, forradalmi és terrorszervezetek is javarészt az Obscsinára helyezték a hangsúlyt, mint amellyel elkerülhető a kapitalizmus rombolása. Arról azért nincs szó, hogy az Obscsina általános lett volna (ahogy a földesúri jobbágyság sem volt), hiszen 1905-re már a gazdag parasztok kezében volt relatíve a legtöbb föld. De pont a jobbágysághoz hasonlóan ahhoz elég, hogy lelassítsa az ágazat fejlődését. Ami érdekes, hogy a délszláv faluközösségek a pénzgazdálkodás terjedésével maguktól bomlottak fel, míg az oroszok alig.
A Gerschenkroni tézis azt mondja ki, hogy minél fejletlenebb egy ország, az ipari átalakulását annál kevésbé tudja elősegíteni a mezőgazdasága. Ez egyben azt is jelenti, hogy maga az agrárium sem képes önerőből modernizálódni. Az európai periférián Portugáliától Görögországig (benne a Firenzétől délre eső Itália is), és onnan Finnországig egyik mezőgazdaság sem tudott modernizálódni és az iparosodás motorjává válni, csak a magyar és a porosz. Az utóbbiak viszont egy nagyobb fejlett gazdaság részei voltak, melyek biztosították a hitelrendszert, a modern gazdasági ismereteket, a piaci infrastruktúrát (pl. vasút), és a már elindult ipar szívóerejét. Azonban ezek hiányában még az orosz nagybirtok sem modernizálódhatott, azaz nem követhette a "porosz" utat. Ezért az Obscsina korai felszámolása is inkább csak káoszhoz vezetett volna.
Mit jelent a piac szintjén, az hogy a mg. elősegíti az iparosodást ? Konkrétan két dolgot. Egyrészt azt, hogy a mg. olyan árut termel, melynek exportja annyi hasznot hoz, mely érdemben segíti az ipar finanszírozását. Ezt a Periférián összesen 5 gazdaság tudta elérni : Észak-Itália, Románia, Magyar-, Porosz- és Oroszország (a finnek sem, pedig pl. a svédek igen) Se a portugálok bora és parafája, se a görögök mazsolája és olivája, vagy se a szerbek disznaja (ekkor világbajnokok sertés/fő) és aszalt szilvája nem tudta betölteni ezt a funkciót.
A másik, a sokkal hatékonyabb verzió, hogy ráadásként olyan feldolgozott terméket is gyárt amely, mint új iparág multiplikátor hatással bír a többire. Ez viszont (itt a porosz mg.-ot már hagyjuk ki a sajátos helyzete miatt) csak Magyarországnak sikerült a Periférián, ugyanis ennek "gabona"-exportjának 2/3-át a liszt tette ki a 19. sz. utolsó negyedétől.
Következésképpen még évtizedeket kellett várni, míg megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy az orosz mezőgazdaság tőkés átalakulása kézzelfogható legyen. Addig nem volt más lehetőség, mint magas adókkal elvenni hozamának minél nagyobb hányadát, és -a külföldi tőke kiegészítéseként- abból finanszírozni a modernizációt (az orosz iparosodást egy másik posztban szeretném bemutatni) .
A gordiuszi csomót majd a sztolipini reformok, és 20 évre rá Sztálin vágja el az 1. ötéves tervével. Az előbbi felszámolja az Obscsina maradékát, átbillenti a mezőgazdaságot azon holtponton, melytől kezdve az az iparnak a bankrendszeren keresztüli (tehát nem kényszer-lefölözés) finanszírozójává és egyben felvevőpiacává válik. Az utóbbi viszont a feketeföld-övezetben elveszi a paraszttól a terményt és a földet is, a népességfelesleget pedig hagyja éhen halni.
4 komment
Címkék: oroszország oroszok újkor
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bloggerman77 2010.05.27. 23:11:56
***
Azért a sztálini erőltetett iparfejlesztés önkéntes iparba vándorlás vagy kényszermunkatáborok formájában földjétől megfosztott parasztot az iparba vitte.
Ez kb.ugyanaz volt, mint az Erzsébet-kori Angliában a kapitalizmus születése. Pedig az se volt "piskóta" a parasztok földekről elűzésével, vagy a földnélküli parasztok munkára kényszerítése a csavargás elleni törvénnyel.
sierrahun 2010.05.27. 23:53:34
Minorkavidor 2010.05.28. 20:10:38
Vitatkoznék veled Gerschenkron-téziseivel kapcsolatban, melyet te elfogadsz. Álláspontja szerint az a felemás megoldás, amely adott is a parasztnak földet meg nem is, ahhoz nem volt elegendő, hogy egészséges belső piacot teremtsen az ipar számára. Ezzel eddig egyet lehet érteni.Szerinte a föld egy részének átengedésével, a hozzáfüződő megváltási kötelezettséggel és egyéb megkötésekkel (pl. az obscsina fenntartásával) ugyanakkor leszűkítette a kibontakozó ipar munkaerőpiacát, megdrágította a munkaerőt, lassította az ipari fejlődést. Ez utóbbi vélemény erősen vitatható. Miért is?
Azért mert 1861-es reform során 4 millió volt azon parasztok száma akik vagy egyáltalan nem kaptak földet, vagy olyan kis földdel rendelkeztek, hogy potenciálissan csakis az ipari és szolgáltatási szektor biztosíthatott számukra megélhetést.Igen ám, de az agrárproletárból nem vezet egyenes út az ipari proletár felé. Az átállás hosszú társadalmi folyamat, amelyet az obscsina továbbélése és a cári rendszer mozgáskorlátozó rendeletei akadályoztak. Azt, hogy mennyire nem automatikus az átállás magyarországi példával is alá lehet támasztani. A magyarországi folyószabályozási és vasútépítési munkákon résztvevő többszázezer kubikus a földnélküli parasztság soraiból rekrutálodott. Amikor ezek a munkálatok az 1890-es évek elején nagyjából befejeződtek, a kubikusok nem mentek az iparba napszámosnak, az ipar fejlettlensége miatt, hanem visszazúdultak a mezőgazdaságra. Amivel lenyomták az ottani napszámos béreket, ezzel kiváltva az 1890-es évek parasztmozgalmait (Viharsarok).
Ha elfogadjuk azokat a számításokat miszerint a 20. század elején a parasztok 15-20%-a földnélküli volt és ez a falusi tartaléksereg 3-szorosan meghaladta az ipar valóságos munkaerő-szükségletét, akkor aligha tartható az az állítás, amely a reformban keresi a gyorsabb tőkés fejlődést akadályozó tényezőt. A reform fő gyengesége az volt, hogy nem teremtett egészséges belső piacot, amely megalapozta volna a gyors ipari fejlődést. A HIBA nem az volt, hogy a túl sok földet adott a parasztnak, hanem, hogy túl kevesett. A gazdasági fejlődés nem épülhetett fel az árutermelő parasztság jólétére, hanem beleütközött a paraszti nyomor keltette akadályba. Gondold végig! Nem elég csak annyi földet adni a parasztnak, hogy csak önellátó legyen, fejlődés akkor van, ha árutermelésre is képes! Az, hogy mekkora földterület kell ehhez az függ a termesztett növénytól, föld minőségétől, éghajlattól, alkalmazott technológiától, szállítási lehetőségtől fizetőképes felvevő piac közelségétől stb.Az árutermelés képessége kulcskérdés hiszen az így keletkező többletből lehet megvásárolni az iparcikkeket és a szolgáltatásokat. Például gabonából mindig nagyobb terület kell az árutermeléshez és a tisztességes megélhetéshez, mint szőlőből. Ez utóbbiból a 19.században elég volt kb 1 ha terület. A 19. századi Oroszországban volt olyan időszak amikor a vetésterület 97%-át gabona foglalta el.
Joggal merülhet fel a kérdés, hogyha árutermelésre képes parasztgazdaságokat hozunk létre ki fog dolgozni az ipari és szolgáltató szektorban. A Válasz az, hogy semelyik országban nincs annyi föld, amenyyi elegendő lenne arra, hogy az összes parasztot akárcsak az önellátásra képes birtokkal ellássa!
ngj 2010.05.31. 10:09:26
amúgy élvezetes írás, grat
a búza és később a liszt exporton kívül mik voltak még ami miatt Mo-nak sikerül a mezőgazdaságot húzó ágazattá tenni?
kommentek